4.11.15

דרכי מניעה וטיפול בכאבי צוואר

כאבי צוואר נגרמים בעיקר בגלל שילוב בין עומס יתר על חוליות הצוואר וטווח התנועה הרחב שלהן.

הנה דרכי המניעה המומלצות:

א. יציבה תקינה - פעולות יום יומיות של עמידה והליכה גורמות לכאבי צוואר. כדי למנוע את הכאבים יש להקפיד על יציבות תקינה. יציבות כזו מאפשרת עבודת שרירים חסכונית, עומס מינימאלי על המבנים התומכים ותפקוד תקין של איברים פנימיים בחלל הבטן והחזה. יציבה נכונה מוקנית באמצעות מודעות והרגלים נכונים. יש להקפיד על הליכה בצורה נכונה ופעילות גופנית קבועה ובריאה.
ב. ישיבה בריאה - רוב האנשים שסובלים מכאבי גב או צוואר מתלוננים על כך בעקבות ישיבה לא נכונה. יש להצמיד את האגן והגב למשענת הכיסא, להשתמש בכריות המקלות על תנוחת הישיבה ולשבת בגב זקוף. חשוב להניח את כפות הרגליים במלואן על הרצפה ולהימנע מהצלבת רגליים. כאשר קמים מהכסא, חשוב להניח ידיים על המושב ולכופף את הגב מעט קדימה.
ג. תזונה נכונה - מחקרים מצביעים על קשר ישיר בין תזונה נכונה ומניעת כאבי צוואר. התפריט היומי צריך להיות מאוזן, נטול שומנים ובריא. יש לשתות לפחות 15 כוסות מים ביום ולוותר על משקאות מוגזים וממותקים. כך ניתן למנוע עלייה במשקל ולחסוך את הכאבים הנגרמים בשל עומס יתר.

איך מטפלים בכאבים קיימים?

במידה ודרכי המניעה לא עוזרות, אפשר לטפל בכאבי צוואר במספר שיטות. ההמלצה העקרונית היא על מנוחה והורדת העומס. יש להפחית את שעות העבודה מול המחשב ואת שעות הנהיגה. במקביל, ניתן לשקול שימוש במשככי כאבים או מרפי שרירים. כך ניתן להתגבר על כאבים חזקים במיוחד. חשוב לאמץ תרגילי פיזיותרפיה באופן קבוע ולבצע פעילות ספורטיבית בצורה הדרגתית. הדגש צריך להיות על חיזוק שרירי הצוואר והגב.

הפניה מרופא משפחה לריפוי בעיסוק יכולה לסייע לטפל בכאבי צוואר קיימים. במקרים של כאבים ממושכים או מלווים בתסמינים נוספים, כדאי לברר על התערבות פולשנית. כאן הטיפולים הקונבנצינאליים מבוססים על הזרקה אפידורלית או חומר מאלחש. אלו חומרים המקלים על הכאב ולעיתים הם מקדימים את הצורך בניתוח.
כאבי צוואר