5.4.17

כיצד מטפלים בפריצת דיסק צווארי?

עמוד השדרה בנוי מחוליות שביניהן דיסק שתפקידו לשמור על מרווח תקין. הדיסק אחראי בין היתר על התנועתיות של החוליות, על יציאה תקינה של מערכת העצבים לגוף ועל הגמישות בצוואר, בגב, בשכמות ובעמוד השדרה.  החוליות הצוואריות קטנות ולכן חשופות לפגיעות מכניות. גם המבנה הטבעי של קימורי עמוד השדרה פגיע ללחצי היום יום ומצב שבו הדיסק נפרץ עלול לגרום כאב אקוטי.

עם זאת, כיום כבר ידוע שניתן להתמודד עם פריצת דיסק ואפשר אפילו לחזור לשגרה. הדרך לעשות זאת עוברת בשמירה על מספר כללי מפתח לטיפול נכון:

א. כדורים ותרופות – הדרך המהירה ביותר להתמודד עם הכאב אבל לא עם הבעיה עצמה היא ליטול כדורים ותרופות. מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע לפני שעושים זאת, לקבל מרשם ולנסות לשלב בין השימוש בכדורים ותרופות לבין טיפול בבעיה.

ב. פיזיותרפיה – רוב אנשי המקצוע ממליצים על פיזיותרפיה כאמצעי לטיפול בפריצת דיסק צווארי. הטעות הנפוצה היא להימנע לחלוטין מפעילות גופנית בשל הכאב המלווה את הופעה, אך פיזיותרפיה יכולה להקל על תופעות הלוואי ולעזור לעמוד השדרה להתאושש. הדגש בפיזיותרפיה הוא על בקרת המאמץ ועל מניעת עומס.

ג. רפואה משלימה – ניתן גם לשלב שיטות מהרפואה המשלימה על מנת להתמודד עם פריצת דיסק צווארי. גם במקרים כאלה רצוי להתייעץ עם אנשי מקצוע ולוודא התאמה בין שיטת הטיפול לבין התסמינים והגורמים.

ד. שיקום אורטופדי – בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים בוחרים לטפל בפריצת דיסק באמצעות שיקום אורטופדי. הטיפול מתבצע על שריר הגוף ורקמות כבות בלבד, מטרתו להוריד את העומס מהשרירים שלוחצים על הדיסק ולרוב הוא נמשך 5-6 מפגשים בלבד.

כך תדעו מה גרם לפריצת דיסק


בחירת הטיפול הנכון היא פונקציה של זיהוי הגורמים למצב של פריצת דיסק צווארי. הגורמים הבולטים הם גנטיקה, תזונה ואורח חיים לא בריאים, התנהלות לא נכונה בצורה לא מודעת ורמת לחץ גבוה לאורך זמן שמייצר סטרס.
כמו כן, פריצת דיסק צווארי נגרמת לעיתים בגלל פגיעה מבנית בעמוד השדרה או כתוצאה מתאונה, הרמת חפץ ופגיעה מכנית.


תגובה 1:

  1. לאחר 4 שנים בהן טיפלתי בעשרות מטופלים, הגעתי למסקנה שהטיפול היעיל ביותר בכאבי גב מסיבות פריצת דיסק, בלט דיסק, היצרות בתעלה, שינויים ספונדילוטים,בקע דיסק ועוד כאבי גב בלתי מוסברים, בגב תחתון ובעמוד שדרה צווארי, נעשה ביעילות מוכחת על ידי מתיחות יומיות לעמוד השדרה. בקלות, בנוחות בעזרת מכשיר גב BACK. ניתן להוסיף מכשיר לטיפול בכאבי גב צווארי.

    השבמחק