28.3.17

כיצד מקבלים חוות דעת רפואית משפטית

משמעותה של חוות דעת רפואית משפטית


חוות דעת היא התרשמות מומחה לעניין מסוים כדי שישליך על עניין מסוים. חוות דעת יכולה להיות חוות דעת של מוסכניק על הרכב שלך לצורך טיפול, חוות דעת של פסיכולוג על הנפש שלך וגם חוות דעת של רופא על מצבך הבריאותי. כשנדרשת חוות דעת רפואית משפטית, המשמעות של חוות הדעת עולה בכמה וכמה מידות. אותה חוות דעת של רופא משליכה על החלטת בית המשפט בנושאים רבים בעיקר כגון פיצויים ומענקים שצריך האדם לקבל. בתאונת עבודה, תאונת דרכים ואף משפטים פליליים יש לחוות הדעת הרפואית משמעות רבה שקובעת גורלות. חוות דעת רפואית משפטית ידועה בעיקר בעקבות משפטים בנושאי ביטוח לאומי, תאונות עבודה ותאונות דרכים.


כיצד לקבל חוות דעת רפואית משפטית?


·         רופא שמוסר חוות דעת רפואית משפטית חייב לדייק במאה אחוזים ולהיות מיומן, מנוסה ומוסמך לכך. לחוות הדעת שהוא נותן יש משמעויות אדירות ולכן הוא חייב להיות מוסרי והוגן לשני הצדדים ולתת חוות דעת אובייקטיבית באופן הכי מושלם שיש.

·         ראשית, על הנפגע או על המשפחה במקרה של מוות של בן משפחה, לפנות לעורך דין כדי להתחיל בהליכים המשפטיים לקבלת מענקים ופיצויים שמגיעים להם. על הנפגע לאסוף את כל החומר הרפואי לגבי המקרה שקרה והפגיעה בו, שכוללת את כל הטיפולים שעבר, התרופות שנטל והוכחת הקשר בין המקרה לבין מצבו הפיזי או הנפשי. שלב זה הוא אחד השלבים הקריטיים וחשוב לדייק בו ולהיעזר בגורמים מוסמכים כדי לא לטעות טעויות הרות גורל.

·         כל החומר המקצועי שנאסף נשלח אל הרופא המומחה שמתעסק במקרה יחד עם טענותיו של הנפגע. לאחר מכן הרופא ישקול את כל המקרה, את גרסתו של המטופל ואת הממצאים האובייקטיבים שקשורים במקרה, יבדוק את כל המסמכים בקפדנות, תיעודי הצוות המטפל שכוללים צילומים ותשאולים ובסוף יגיש חוות דעת רפואית משפטית לגבי אותו נושא לפי שיקול דעתו.


חוות דעת בעלת משקל רב שניתנת לערעורחוות דעת רפואית משפטית בעלת משקל רב מכריע לגבי עתידו של מטופל מסוים. גם רופאים יכולים לטעות ולכן כדי שטעויות לא יקרו חשוב להציג את כל הממצאים ולפעול בניסיון יחד עם מומחים בתחום. חוות הדעת של הרופא נקבעת לפי ספרי לימוד ולפי ניסיונו עשיר השנים, לפי חוזר של משרד הבריאות ולפי עדכונים שיוצאים באופן שוטף. תמיד ניתן לערער על חוות דעת שלא מרצה את רצון הנפגע ולהמשיך בתהליך עד לקבלת החלטה סופית של בית המשפט.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה